10.10.2015 - Berlin, Niemcy

Witajcie! Jestem obecnie na urlopie (Herbstferien - niemieckie jesienne ferie) w Polsce, więc mam trochę czasu na bloga. Dziś chciałabym opisać Wam mój dwu-, a właściwie jednodniowy wyjazd do Berlina.

Jak to jest mieszkać w Niemczech i nigdy nie być w Berlinie, mimo że zawsze jeździ się przez Berlin do Polski? Nieciekawie! Dlatego też postanowiłam się tam wybrać. Niestety przez duży festiwal teatrów lalek, który organizowaliśmy w pracy, nie miałam możliwości pojechania na dłużej, ale Festiwal Świateł to była okazja, której nie mogłam przegapić.

Do Berlina dotarłam w piątek wieczorem. Przenocowałam w wynajętym apartamencie w centrum i pełna energii wybrałam się w sobotę, 10. października na zwiedzanie miasta.

Najpierw niemiecki parlament - Reichstag czy inaczej Bundestag. Kontrola jak na lotnisku... Na szczęście miałam umówiony termin na konkretną godzinę, dlatego nie potrzebowałam stać w kolejce. Ogromna winda, ochroniarze, audio guide w języku polskim i nagle... najpiękniejsza szklana kopuła, która należy do najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji Berlina! Ważąca 1200 ton szklano-stalowa kopuła stanowi sklepienie dla sali parlamentu.
Z góry można było podziwiać cały Berlin w przepięknym październikowym słońcu. Nie tak daleko od Reichstagu znajduje się gmach największej stacji telewizyjnej w Niemczech. Tam również udało mi się dołączyć do wycieczki po studiach - zarówno telewizyjnych, jak i radiowych oraz poznać tajniki niemieckich mediów.
Dalej już spacer po mieście i odhaczanie zabytków z mojej długiej listy.
Brama Brandenburska, Buddy Bär (słynne misie), katedra berlińska, wyspa muzeów, wieża telewizyjna, Alexanderplatz, Potsdamerplatz, Marlene-Dietrich-Platz, Friedrichstraße...Wieczorem podziwianie iluminacji świateł i powrót do Hesji, gdzie czekały przedstawienia i praca.
A ktoś z Was był już w Berlinie? Co sprawiło na Was największe wrażenie? Jakie miasto/miasta Europy chcielibyście odwiedzić i dlaczego? A może jakieś już Was urzekły swoim urokiem?