01.09.2014 - Rotterdam, Holandia

Cześć! Po obszernych relacjach z Amsterdamu (część 1 i część 2) czas pokazać/opisać Wam Rotterdam. Jednego dnia udało mi się zwiedzić trzy miasta - Rotterdam, Delft i Hagę oraz dzielnicę Scheveningen nad morzem. Niemożliwe? Możliwe! 

Na początek opiszę Wam to, co zwiedziłam w Rotterdamie...

Tak naprawdę prawie wszystko warte uwagi w Rotterdamie znajduje się w jednym miejscu. Wystarczy pojechać chociażby tramwajem na stację Blaak (połączona stacja metra, kolejowa, przystanki tramwajowe i autobusowe). Z jednej strony mamy Kubuswoningen, czyli tzw. "Domy Kostki" - żółte innowacyjne domy w kształcie sześcianu. Tuż obok znajduje się najsłynniejsza biblioteka w Rotterdamie. Vis-a-vis widzimy Markthal, która jest jeszcze w budowie, ale będzie otwarta już w październiku. To pierwsza w Holandii zadaszona hala targowa. Zaraz za nią docieramy do protestanckiego kościoła św. Wawrzyńca, który jest głównym kościołem miasta. Został zbudowany w stylu późnogotyckim, co wyróżnia go na tle nowoczesnych budowli. Wracając w stronę rzeki Nowej Mozy, warto zatrzymać się w De Oude Haven - najstarszej dzielnicy portowej Rotterdamu. Kawałek dalej idąc wzdłuż rzeki widzimy Erasmusbrug - najdłuższy most wiszący (802 m długości!) łączący Północ i Południe miasta. Wracając w kierunku centrum, musimy zobaczyć de Bijenkorf, czyli ratusz, który jest usytuowany przy ulicy Coolsingel. Niedaleko stoi piękna fontanna. Kiedy wracałam na dworzec, trafiłam też na samochód umocowany na ogrodzeniu, co mnie lekko zszokowało. Sam dworzec w Rotterdamie także jest godny naszej uwagi - zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Niestety nie zwiedziłam wieży Euromast (widziałam tylko z zewnątrz).

Tutaj zdjęcia, na których widać typową holenderską pogodę, czyli deszcz-słońce-deszcz-słońce-deszcz-deszcz... :-)
Pytaliście o mój outfit - kolczyki pochodzą oczywiście ze sklepu By Dziubeka, a sukienka z Imperium Mody. Idealny zestaw na każdą okazję!Na dniach relacje z kolejnych miast - zapraszam!