"Kultura Na Widoku" w Ełku!

Witajcie! ;-) Tym razem post będzie bardzo długi. Ostatnio sporo się u mnie dzieje. W ubiegły wtorek dotarłam do Polski z Niemiec. Nie było nudno, bo - tak jak pisałam Wam jakiś czas temu - postanowiłam sprowadzić do Ełku akcję "Kultura Na Widoku" fundacji Legalna Kultura.

Niecały miesiąc temu napisałam na facebooku o akcji "Kultura Na Widoku" i o moim pomyśle sprowadzenia jej do Ełku z prośbą o pomoc Mieszkańców. Początkowo wyobrażałam to sobie jako taką totalnie niekomercyjną inicjatywę i wierzyłam, że skoro działa u nas tak wiele wspaniałych stowarzyszeń, które organizują różne ciekawe projekty oddolne, to przy tej akcji - która, jak pisałam, nie wymagała wcale wielu pieniędzy, tylko chęci pomocy i pracy grupy ludzi - spotkam się z życzliwością z ich strony i razem zrobimy coś fajnego dla Ełku i przede wszystkim jego Mieszkańców. Wydawało mi się, że to będzie naturalna sprawa przy tak wielu aktywnych pozarządowcach i animatorach kultury. A jednak tak nie było...
Pisałam, zapraszałam i...nic.

Okazało się, że jednak pomocną dłoń wyciągnął ktoś zupełnie inny niż się spodziewałam - Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku Iwona Drażba oraz Pan Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Wbrew pozorom, żeby robić kulturę, wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy. Akcja "Kultura Na Widoku" w Ełku to kolejny dowód na to, że jednak jak się chce, to można wszystko. Potrzebni są tylko życzliwi ludzie.

Tak właśnie było tym razem. Jestem niezmiernie miło zaskoczona tym, co zadziało się w ciągu ostatniego tygodnia i miało swój finał w poniedziałek.

Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Miasta Ełku Tomaszowi Andrukiewiczowi, Panu Prezydentowi Arturowi Urbańskiemu; Pani Dyrektor MBP Iwonie Drażbie i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej; "Legalnej Kulturze" - Pani Prezes Kindze Jakubowskiej, Marcie Antczak i Małgorzacie Kołtko oraz ekipie montującej; Magdalenie Kantowicz oraz właścicielom Jazz Club Papaja Państwu Marcie i Markowi Peter; Panu Dyrektorowi Muzeum Historycznego w Ełku Kazimierzowi Boguszowi oraz Marcie Augustynowicz; Antkowi Królikowskiemu, Jankowi Kowalewskiemu, Piotrowi Karpieni, zespołowi Sandaless, Wiktorii Zawistowskiej, Bartkowi "Grejtu" Majewskiemu, Mateuszowi Bieleniewiczowi; Jakubowi Ćwiklewskiemu, Weronice Kowalewskiej, TVP Olsztyn, Radiu 5 oraz wszystkim tym, których nie wymieniłam, a włączyli się w projekt "Kultura Na Widoku" w Ełku.

Regały planowo zostaną u nas w Parku Solidarności przy pomniku Michała Kajki do 17 sierpnia, ale już mam dobrą nowinę - być może uda się zatrzymać je jeszcze dłużej!

Dziękuję WSZYSTKIM bez wyjątków i zapraszam do korzystania z LEGALNYCH źródeł kultury.

Naprawdę mam w oczach łzy wzruszenia - odzyskałam wiarę w ludzi.

W poniedziałek 4.08.2014 odbyła się oficjalna inauguracja projektu w Ełku - otrzymałam mnóstwo zdjęć, więc umieszczam część z nich.

Największe podziękowania należą się Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku - Iwonie Drażbie, która była sprawczynią całego zamieszania.


Naszym gościem była Pani Kinga Jakubowska - Prezes Legalnej Kultury, która opowiedziała o założeniach akcji "Kultura Na Widoku".
Prezydent Miasta Ełku Pan Tomasz Andrukiewicz uroczyście przeciął wstęgę na znak inauguracji projektu w Ełku.


Zanim jednak Pan Prezydent przeciął wstęgę - został poproszony o zabranie głosu...

A tak wyglądało wiązanie wstęgi przed inauguracją... :-)Na inaugurację akcji przybyło wielu artystów - m.in. Antoni Królikowski, Jan Kowalewski, Piotr Karpienia, zespół Sandaless, Wiktoria Zawistowska, Bartek "Grejtu" Majewski. Oni również zabrali głos w sprawie legalnej kultury.

Gościem specjalnym inauguracji był Antoni Królikowski - odtwórca jednej z głównych ról w filmie "MIASTO44". Ełczanin Jan Kowalewski również zagrał w tym samym filmie i gościł na inauguracji projektu "Kultura Na Widoku". Kiedy Antek dostał mikrofon, od razu przywitał Janka i opowiedział o przygodach na planie.Nie zabrakło różnych atrakcji. Jedną z najlepszych zabaw były "zośki" z logo Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nasierowskiej w Ełku, które każdy mógł zabrać ze sobą. Jak widać na zdjęciach - nasi goście bawili się świetnie!

Swój kącik mieli również najmłodsi członkowie inauguracji - kolorowe krzesełka, stoliki, pufy, kolorowanki, to tylko część atrakcji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Dziękujemy za przybycie członkom zespołu Sandaless z rodzinami :)


Nie zabrakło także balonów z logo "Ełk - tu wracam", o które najmłodsi pytali już od godziny 18... :)


Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku przygotowała także BookCrossing, czyli uwalnianie książek. Każdy mógł wziąć sobie bezpłatnie wybraną pozycję lub przynieść swoją. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy się w to włączyli - osobiście widziałam, jak ciekawe książki przynieśli!

Podczas inauguracji Park Solidarności zdobiły piękne, duże "książki" z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku.
Muzeum Historyczne w Ełku podczas inauguracji promowało swoje książki o Ełku, w tym najnowszą - "Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym".

Jazz Club Papaja zadbał o chillout'ową muzykę i częstował orzeźwiającym mojito bezalkoholowym...

Ubraliśmy także Michała Kajkę oraz dzieci znajdujące się obok niego. Kajka dostał słuchawki i tablet. Czapeczka z daszkiem niestety się nie zmieściła :).Legalna Kultura rozdawała "znaczki" i bransoletki z pięknymi prostymi hasłami, jak np. "zależy mi na kulturze". Kto się poczęstował?

Za przybycie dziękujemy wszystkim mediom.
Tak pobieraliśmy nasze ulubione książki, filmy, gry i muzykę...
Były też grupowe fotki z gośćmi inauguracji.


I namówiłam moją Martę na pierwsze wspólne zdjęcie od prawie 10 lat... :-) Trochę nieostre, ale jest!


Dostałam też cudne róże..., które potem i tak powędrowały do Marty i pojechały z nią do Warszawy. :)Dziękujemy Wam wszystkim za tak liczne przybycie!

Autorzy zdjęć: Jakub Ćwiklewski, Małgorzata Kołtko, Marta Antczak, Kinga Jakubowska, Kamil Mróz, Emilia Matys, Miejska Biblioteka Publiczna, Radio5, Radio Bayer FM, TVP Olsztyn.

Dużo osób chwaliło i pytało o moją sukienkę... :-) Nawet moja cudowna Aga chwaliła... :)


Bardzo Wam wszystkim dziękuję! Pani Dyrektor MBP nazwała mnie Monicą Bellucci. :D Sukienkę zamówiłam przez internet pod koniec ubiegłego tygodnia i w jeden dzień do mnie dotarła! :-) Polecam Wam wspaniałą i szybką firmę JK SORS, którą odkryłam niedawno i która posiada także ubrania na większe "gabaryty". :)))
Ok, to by było na tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy dzień. Jest po północy, a ja wgrywałam fotki do tego posta od 18. :-) Mam na dysku 1 GB zdjęć z inauguracji od wspaniałych i życzliwych ludzi... :-) To co tutaj zamieszczam to i tak jest zaledwie 1/4 tego, co dostałam. :) Na razie starczy. Komu udało się obejrzeć całość - podziwiam za wytrwałość i cierpliwość!
Jutro w nowym poście zamieszczę zdjęcia regałów w Ełku nocą i jeszcze jedną niespodziankę, a pojutrze dodam wpis ze wszystkimi artykułami z prasy, sieci, materiałami radiowymi i telewizyjnymi związanymi z akcją "Kultura Na Widoku" w Ełku. Zapraszam!

PS: Ełczan i turystów zapraszam do udziału w konkursie: