Audycje, gazeta i "ełckie" sprawy

Hej! :) Nadrabiam zaległości pełną parą. ;) Wczoraj dodałam zdjęcia z balu dla dzieci z jednej z warszawskich szkół specjalnych, na którym byłam z Agą i Mikołajem w lutym. Dziś dodaję sprawy "ełckie". Nie pisałam od 2 marca, więc sporo się tutaj uzbierało. W końcu audycja co tydzień, a "Nowa Ełcka" co dwa. :)

Ostatnie audycje "Ekspresyjni Łowcy Kultury":

36. 07.03.2014, gość: Urszula Kulbacka - młoda poetka z Ełku. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2013 za debiutancki tomik "Rdzenni mieszkańcy", laureatka wielu konkursów poetyckich oraz stypendium artystycznego prezydenta Ełku na rok 2014.

37. 14.03.2014, goście: Jolanta Grędzińska-Kosiorek i Jan Kosiorek - Pani Jolanta śpiewa w chórze Kontrapunkt oraz Serwiter, w 1983r. na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki (ówczesnej) Radzieckiej w Zielonej Górze zajęła I miejsce - zdobyła Złoty Samowar. Pan Jan od 9 lat jest rzeźbiarzem i rzeźbi w drewnie głównie prace plenerowe o różnorodnej tematyce i wielkości. Aktywnie działa w ESTIAN w grupie rzeźbiarzy. 

38. 21.08.2014, gość: Laura Dołęgowska - fotografka z Ełku. Studiowała dziennikarstwo ze specjalizacją publicystyka i reportaż w Toruniu. W ramach ełckich "Ferii z cyfrówką" zdobyła nagrodę główną oraz nagrodę publiczności. 39. 28.03.2014, gość: Wiktoria Zawistowska - mezzosopranistka z Ełku. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011 oraz stypendium artystyczne prezydenta Ełku na rok 2014.40. 04.04.2014, gość: Monika Sadowska - ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w Ełku - przez 6 lat grała na fortepianie. Uczyła się śpiewu w Studio Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. Brała udział w projekcie "Śpiewaj mi mamo", wystąpiła podczas miejskiej wigilii na Placu Teatralnym w Warszawie oraz na Świątecznym Koncercie SGH w warszawskim klubie Palladium. Od wielu lat śpiewa na koncertach kolęd w Ełckim Centrum Kultury.


41. 11.04.2014, gość: Justyna Łoś - studiuje na ASP w Warszawie na Sztuce Mediów w pracowniach Kowalskiego, Bałki i Wodiczki. Wykonuje performance i akcje intermedialne, robi też obiekty. Z Laurą Grudniewską stworzyła KowalniaReality TV, otwarty cykl wydarzeń transmitowanych.Ostatnie wywiady z cyklu "Ekspresyjni Łowcy Kultury" w gazecie "Nowa Ełcka":
Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia w Ełku to 13 marca byłam na koncercie "Nasz Wysocki" mojego dobrego znajomego Piotra Kajetana Matczuka oraz Pana Michała Kostrata, który odbył się w ramach "Artystycznych czwartków" w Szkole Artystycznej w Ełku. Panowie zaprezentowali jedyny w swoim rodzaju program, oparty na twórczości Włodzimierza Wysockiego, w którym dwa różne języki, dwa różne akompaniamenty (fortepian i gitara) oraz dwie odmienne interpretacje tworzą polsko-rosyjski dialog muzyczny. Utwory Wysockiego były wykonywane w oryginale oraz świetnym polskim przekładzie. Zabawny komentarz słowny sprawił, że prawie dwugodzinny koncert minął błyskawicznie. Program charakteryzował się zróżnicowaniem pod kątem muzycznym. Utwory ciężkie gatunkowo przeplatane były lekkimi i wesołymi, z których zawsze słynął Włodzimierz Wysocki.

Publiczność, którą ledwie pomieściła sala koncertowa, nie wypuściła artystów bez bisów. Po koncercie jeszcze długo trwały rozmowy z muzykami. - Jeśli muzyk, który ma za chwilę wyjść na scenę, dowiaduje się, że na jego koncert przyszło tyle ludzi, że nie mogą się zmieścić w sali, że zabrakło krzeseł, zabrakło miejsc - to jest to coś niesamowitego, coś magicznego. To zawsze dodaje energii. Wychodząc na scenę w Ełku czułem, że to będzie znakomity koncert. I taki był. Myśmy się świetnie bawili. Ponad dwie godziny na scenie, a chciałoby się jeszcze i jeszcze. Czuliśmy tę znakomitą publiczność. Wiedzieliśmy, że chcą nas słuchać, że bawią się razem z nami, że przeżywają tak samo jak my. Dla takich chwil i takiej publiczności warto grać, warto być, warto codziennie przez wiele godzin pracować, ćwiczyć, doskonalić warsztat - by móc doświadczać tej magii. Dzisiaj mogę powiedzieć: dziękuję Wam. Dzięki że przyszliście, że byliście z nami. Wieczór w Szkole Artystycznej w Ełku długo będziemy z Michałem pamiętać - powiedział mi Piotr.

W kwietniu odbędzie się premiera filmu o Jacku Kaczmarskim opatrzonego muzyką Piotra, a 5 lipca w sali "Zebra" Ełckiego Centrum Kultury o godzinie 16:30 Piotr zagra nietypowy koncert po swoim ślubie, na którym obecna będzie Panna Młoda. Już teraz zapraszam wszystkich czytelników - wstęp będzie wolny.
2 kwietnia odbyło się z kolei bardzo ładne wydarzenie w Ełku - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Miałam okazję wybrać się do Ełckiego Centrum Kultury, gdzie na sali widowiskowej zorganizowano pokazy filmików przedstawiających autyzm, a także koncerty charytatywne ełckich muzyków - Marcina Pyciaka i Piotra Karpieni.


To tyle, jeśli chodzi o to, w czym brałam udział w ostatnim czasie w Ełku. Jutro spodziewajcie się fotorelacji z dzisiejszego odcinka "Twoja twarz brzmi znajomo". :)