"Czego słuchają ełczanie?"

"Hey You! 
What song are You listening to? EŁK 
- czego słuchają ełczanie?"


Wszystko zaczęło się od tajemniczego szkolenia w maju 2013... Okazało się, że w ramach projektu "Wyjdź z kulturą" (z programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne") organizowanego przez Ełckie Centrum Kultury (dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury), została przeprowadzona diagnoza identyfikująca zasoby i samodzielne inicjatywy mieszkańców. W związku z tym w Ełckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z wolontariuszami współpracującymi z ECK.


Eksperci stworzyli diagnozę stanu kultury w Ełku.Kolejnym etapem realizacji projektu była organizacja konkursu „Inicjatywy lokalne". Każda osoba mogła zgłosić swoją własną inicjatywę. Postanowiłam napisać projekt.

W lipcu powołana komisja konkursowa wyłoniła 7 inicjatyw. Mój projekt "Hey You! What song are You listening to? EŁK - czego słuchają ełczanie?" znalazł się na drugim miejscu zdobywając tym samym 582 punkty.
O chodziło w mojej inicjatywie? - Celem projektu było poznanie i zaprezentowanie lokalnej społeczności, a także całemu światu gustów muzycznych mieszkańców Ełku, co może być jednocześnie ankietą pomocną dla instytucji zajmujących się rozwojem kultury w organizacji koncertów i innych wydarzeń muzycznych w Ełku. Przez kilka dni na przełomie września i października osoby wyposażone w specjalną tabliczkę informacyjną, niezbędny sprzęt oraz ubrane w koszulki z logo i nazwą projektu spacerowały po centrum Ełku, a także najczęściej odwiedzanych zakątkach naszego miasta, zaczepiały przechodniów ze słuchawkami i pytali, czego aktualnie słuchają. Następnie wszystkie nagrania zostały zmontowane w jedno kilkuminutowe wideo z odpowiedziami przechodniów - przy każdej wypowiedzi była słyszalna wymieniona przez daną osobę piosenka zamieszczona na podstawie prawa cytatu. Nagranie miało być także wizytówką Ełku, dlatego też zostały w nim przedstawione atrakcyjne, a zarazem charakterystyczne miejsca w naszym mieście i dodane między wypowiedziami przechodniów. Kilkuminutowe wideo, przedstawiające czego słuchają mieszkańcy Ełku, zostało umieszczone na portalu internetowym youtube.pl, stronie internetowej ECK, a także stronie internetowej miasta Ełku.

Już w lipcu rozpoczęliśmy działania przygotowawcze. Mnóstwo formalności, ustalanie harmonogramu, kosztorys, itp. We wrześniu przygotowane zostało logo, zgody na wykorzystanie wizerunku, projekt tabliczki, a także t-shirtów, które służyły naszej ekipie przy nagrywaniu filmiku.W międzyczasie projektem zainteresowały się lokalne media. Pierwszy artykuł (zapowiadający inicjatywę) pojawił się w Gazecie Współczesnej 20 września - dzień przez rozpoczęciem projektu.

(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

21 września o poranku wyszliśmy na ulice miasta. Mimo deszczu czy wiatru spacerowaliśmy w poszukiwaniu mieszkańców ze słuchawkami w uszach. Nie było to łatwe zadanie!
Lokalne media wsparły moją inicjatywę i nagłaśniały akcję. Gazeta Współczesna po raz kolejny napisała o projekcie:


Pojawiły się też zapowiedzi inicjatywy w Radio 5 i Radio Bayer FM. Radio 5 wykonało także materiał wideo z akcji:O aktualnie słuchane piosenki zapytaliśmy ponad 30 osób. Po dwóch tygodniach nagrań i montażu filmik pojawił się na YouTube!

Słupki oglądalności szybko wzrosły do kilkunastu tysięcy odsłon! Wokaliści, których utwory zostały wymienione przez przechodniów Ełku, udostępnili filmik na swoich profilach facebook.
Lokalne instytucje, media, artyści, osoby związane z projektem również postanowiły udostępnić wideo.


Artykuł o zakończeniu projektu został zamieszczony w Gazecie Współczesnej.


Chwilę później Gazeta Olsztyńska także napisała o inicjatywie.


W ubiegły czwartek (14.11.2013) w głównym wydaniu informacji TVP Olsztyn mogliśmy obejrzeć materiał związany z projektem.

Dla TVP Olsztyn oraz Gazety Olsztyńskiej o projekcie wypowiedział się Prezydent Miasta Ełku Pan Tomasz Andrukiewicz. Bardzo dziękuję za miłą opinię.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania projektu!